یکشنبه 23 مهر 1396

خبرهای موثر 23 مهرماه

بازار
این روزها زمزمه ورود بازارگردان ها به بورس، بیش از گذشته شنیده می شود. حلقه مفقودی که به نظر می رسد جایگاه اصلی خود را پیدا کرده و اثرات آن در بازار سهام  هم اکنون مشهود است.  مهدی پارسا گفت: حضور بازارگردان ها در تمام بازارهای سهام دنیا نقش بسزایی دارد و بورس تهران نیز این روزها به این سمت حرکت می کند تا نقش سهامدار عمده را پررنگ تر کند. (نقدشوندگی مهمترین بخش هر بازاری است. بازارگردانی بخش مهمی از این مشکل بازار را حل می کند.)

کگل وسپه وغدیر ومعادن
رئيس و اعضاي کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس شوراي اسلامي به همراه جمعي از مسوولان شهرستان سيرجان از سايت شرکت سنگ آهن گهرزمين بازديد کردند. این شرکت زیر مجموعه شرکت های فوق الذکر است و حدود 5 میلیون تن کنسانتره و گندله تولید خواهد کرد و به عنوان یک زیر مجموعه ارزنده محسوب می شود.

سیمان
 مدتی می‌شود که ایران با مازاد سیمان روبه‌روست. این در حالی است که بازار عراق را هم به دلیل افزایش چشمگیر تعرفه‌ها از دست داده‌ایم و حالا روسیه به عنوان کشوری پهناور که با ایران مرز آبی مشترک دارد، می‌تواند مقصد صادراتی خوبی باشد، اما صنعت سیمان در انتقال محصول خود از طریق آب‌ها موانع قابل توجهی پیش رو دارد. داریوش حمیدی از اعضای هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین حمل دریایی سیمان را از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نمی‌داند. او گفت: چون سیمان باید یک بار با کامیون به بندر آورده و سپس تخلیه و انبار شود و پس از آن دوباره در بندر بار کشتی شده و به روسیه منتقل شود، این حمل دوباره و انبارداری، هزینه‌های جابه‌جایی را بالا می‌برد و در نتیجه بهای سیمان ایرانی آن قدر زیاد می‌شود که نمی‌تواند با محصول داخلی روسیه رقابت کند.

پارسان
مدیرعامل شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان از آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی کیان به عنوان نخستین قرارداد توسعه صنعت پتروشیمی ایران در پسابرجام تا چند روز آینده خبر داد.  مدیرعامل شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با اعلام اینکه در شرایط فعلی عملیات اجرایی تسطیح زمین به پایان رسیده است، تصریح کرد: هم اکنون اجرای این طرح وارد مرحله سفارش و خرید تجهیزات و ماشین‌آلات شده است. گفتنی است، پتروشیمی کیان از ظرفیت تولید سالانه نزدیک به چهار میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری شامل اتیلن، پروپیلن، پارازایلین، ارتوزایلین، استایرن، پروپیلن اکساید، بوتادین و ... برخوردار است. (به پتروشیمی کیان، شهر پتروشیمی گفته می شود که اشاره به وسعت مثال زدنی آن است.)

پلیمر
 قیمت جهانی اکثریت گریدهای پلیمری در هفته جاری با ثبات بود و برخی گریدها همچون پلی اتیلن سنگین فیلم و بادی در بازار چین با 10 دلار افزایش مواجه شده بودند و قیمت سنگین تزریقی نیز 10 دلار کاهش را در بازار چین تجربه کرد.

بانکی
رتبه بندی ۳۰ بانک کشور در شاخص ماندگاری سپرده ها نشان می دهد که بانک های خصوصی به دلیل اعطای سود بیشتر از حد معمول و قانونی به سپرده ها، بیشترین میانگین ماندگاری سپرده را دارند. بانک قوامین، موسسه کوثر و بانک سرمایه بیشتری نسبت را دارند. در واقع میزان سپرده گذاری های بلند مدت در آنها بسیار بالا است. احتمالا به مشتریان خود سود بالاتری می دهند به شرط آنکه سپرده بلند مدت افتتاح کنند.

کاوه
هلدینگ صنایع معدنی کاوه با در اختیار داشتن 51 درصد و بنیاد مستضعفان با 37 درصد و شرکت مادر تخصصی مالی سینا با 10 درصد سهام ، مالکین عمده این زیرمجموعه بنیاد مستضعفان هستند.  شرکت با ظرفیت 1.8 میلیون تن آهن اسفنجی و 1.2 میلیون تن بیلت فولادی در حال تولید بوده و در سال 96 ، برنامه تولید 1.7 میلیون تن فولاد اسفنجی و 900 هزار تن بیلت را دارد.پروژه آهن اسفنجی طی سال 90 و 91 و فاز یک فولاد سازی در بهمن 94 راه اندازی شده و قرار است فاز دو که ظرفیت فولاد سازی کشور را به 2.4 میلیون تن می رساند با 38 درصد پیشرفت فیزیکی در شهریور 98 به بهره برداری برسد . شرکت همچنین درصدد است که پروژه 5 میلیون تنی گندله سازی را تا سال 99 به بهره برداری برساند. فولاد ساخت شرکت بر اساس 20 درصد قراضه و 80 درصد آهن اسفنجی تولید می شود. 

ولیدهلالات

بدون نظر

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.