سخنگوی هیات رییسه مجلس از جایگزینی شرکت چینی به جای توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داد.

هروز نعمتی با اشاره به خروج توتال از قرارداد توسعه پروژه فاز 11 پارس جنوبی به خانه ملت گفت: چینی ها جایگزین شرکت توتال فرانسوی توتال در این قراداد کنسرسیوم  شده اند.قرار نیست با خروج توتال از قراداد، پروژه توسعه فاز 11 پارس جنوبی معطل بماند و سایر اعضای کنسرسیوم فعالیت را ادامه می دهند.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه میادین مشترک ادامه داد: اصلی ترین موضوعی که در شرایط کنونی باید به آن توجه شود دریافت سهم از میادین مشترک با کشورهای همسایه از جمله قطر و عربستان است که بخش مهمی از میادین نفتی را تشکیل می دهد و باید در این میادین جذب سرمایه گذار صورت گیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه وزارت نفت باید به استفاده از ظرفیت میادین مشترک بپردازد،گفت: میادین مشترک تجدیدپذیر نیستند و روزگاری ذخایر آنها به پایان خواهد رسید و اگر ایران نتواند سهم را از این میادین کسب کند، منابع به هدر رفته است.وزارت نفت از مجموعه های مختلف داخلی و خارجی با ظرفیت مناسب برای فعالیت در میادین نفتی و گازی استفاده می کند، شرکت های با ظرفیت و دارای فناوری می توانند در این میادین سرمایه گذاری کنند.

نعمتی با بیان اینکه باید سخت کار و تلاش کرد تا برداشت بیشتری از میادین نفت و گاز صورت گیرد، تصریح کرد: ایران در برداشت از میادین مشترک، چه نفت و چه گاز، از همسایگان عقب است و باید کار مضاعفی در این ارتباط باید انجام شود.
 

بدون نظر

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.