رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه پایان مهلت ۲۰ روزه FATF به معنای حضور نام ایران در فهرست سیاه نیست،گفت: مقام معظم رهبری در مورد لوایح چهار گانه FATF مجلس و دولت را مامور کردند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه درباره آخرین وضعیت لوایح چهارگانه FATF به ایسنا گفت: چندی پیش درباره این لوایح برخی ایرادات به مقام معظم رهبری اعلام شد که ایشان نیز ملاحظاتی را مطرح کردند و بعد از آن گردش کاری صورت گرفت. در نهایت ایشان این موضوع را بیان کردند که باید در این باره مجلس و دولت نظر دهند. یعنی مجلس و دولت را مامور کردند که نظرشان را اعلام کنند.

وی افزود: نظر مجلس می‌تواند تایید یا رد باشد. لذا اینکه برخی افراد موضوع لوایح چهارگانه را به دفتر رهبری و اعلام نظر ایشان ربط می‌دهند، درست نیست. رهبری درباره لوایح چهارگانه تنها چنین دستوری دادند و دستور دیگری نداشتند. البته ممکن است از آن اطلاعی نداشته باشیم ولی بعید است. ایشان در نهایت اختیار را به مجلس و دولت دادند.

این نماینده مجلس ادامه داد: بر اساس نظر مقام معظم رهبری باید مجلس و دولت درباره لوایح چهارگانه تصمیم بگیرد و نمایندگان آراء خود را مبنی بر رد یا تایید اعلام کنند. کما اینکه معتقدم تایید کامل کنوانسیون‌ها به صلاح نیست. در عین حال می‌توان یکسری حق تحفظ و حق شرط را اعمال کرد.

فلاحت پیشه درباره مهلت ۲۰ روزه باقی مانده برای تعیین تکلیف FATF به ایران گفت: در دوره گذشته حدود ۶۰ سوال از ایران پرسیده شد که ۳۰ درصد آن را پاسخ دادیم. لذا پایان این مهلت به معنای قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه نیست. کما اینکه برخی کشورهای اروپایی نیز این کنوانسیون‌ها را در فرآیند دو ساله تصویب کرده و زمینه اجرای آن را فراهم کردند. FATF در مقطع فعلی بیش از ۴۰ توصیه را داشته که چهار مورد آن مربوط به تصویب لوایح و کنوانسیون‌ها است.
 

بدون نظر

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.