دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: از ابتدای سال 97 تا 19 شهریور امسال حدود سه میلیارد و 321 میلیون یورو معادل 69 درصد درآمد ارزی صادرات پتروشیمی به بازار عرضه شده که یک میلیارد و 76 میلیون یورو از آن به بازار ثانویه اختصاص دارد.


احمد مهدوی ابهری امروز (چهارشنبه) در نشست خبری با تشریح جزییات عرضه ارز پتروشیمی ها در بازار ثانویه، افزود: اکنون حدود 73 درصد از ارز عرضه شده در بازار ثانویه مربوط به پتروشیمی ها است.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با انتقاد از رسیدگی نشدن به وضعیت عرضه ارز توسط سایر صنایع، گفت: صنایع غیر پتروشیمی از عرضه کافی ارز به بازار خودداری می کنند، آنها پس از تذکر چندی پیش رئیس جمهوری اقدام به افزایش عرضه ارز به بازار کرده اند.
مهدوی ابهری یادآور شد: در حالی که پتروشیمی ها یک میلیارد و 76 میلیون یورو ارز به بازار ثانویه (از 16 مرداد تا 19 شهریور) تزریق کرده اند، سایر صنایع از جمله فولاد، مس و ... مبلغ 391 میلیون یورو در این بازار عرضه کرده اند.
وی به جزئیات عرضه ارز پتروشیمی ها از ابتدای سال 97 اشاره کرد و افزود: از آغاز امسال تا زمان اعلام سیاست جدید ارزی دولت (1 فروردین تا 21 فروردین) مبلغ 219 میلیون یورو و از زمان اعلام سیاست تک نرخی ارز تا زمان عملیاتی شدن سامانه نیما (از 22 فروردین 97 تا 15 اردیبهشت) مبلغ 181 میلیون یورو به بازار تزریق شد.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: همچنین از زمان راه اندازی سامانه نیما تا راه اندازی بازار ثانویه ( 16 اردیبهشت تا 15 مرداد) مبلغ یک میلیارد و 844 میلیون و 450 هزار یورو بر پایه ارز 4200 به فروش رسید.
مهدوی ابهری با بیان این که عرضه ارز پتروشیمی به بازار در نیمه دوم امسال افزایش بیشتری می یابد، اضافه کرد: با اخذ مجوز از دولت و وزیر نفت، بخشی از درآمد ارزی پتروشیمی ها صرف خرید تجهیزات، کاتالیست ها و پرداخت بدهی شده است.
وی با بیان اینکه ارز عرضه شده توسط پتروشیمی ها در بازار ثانویه نسبت به عرضه سایر صنایع ارزان تر است ادامه داد: میانگین یورویی عرضه شده توسط پتروشیمی ها در بازار ثانویه هشت هزار و 995 تومان و میانگین قیمت یورو عرضه شده توسط سایر صنایع در این بازار 9 هزار و 310 تومان بوده است.

**نظارت وزیر نفت بر اجرای تعهدات ارزی پتروشیمی ها
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان این که بیژن زنگنه وزیر نفت از طرف رئیس جمهوری ماموریت یافته تا بر وضعیت عرضه ارز توسط پتروشیمی ها نظارت کند، گفت: وی اجرای تعهدات ارزی پتروشیمی ها را تایید کرده است.
وی با بیان این که زنگنه بر وضعیت عرضه ارز، پرداخت بدهی، خرید تجهیزات و غیره نظارت می کند، یادآور شد: پتروشیمی ها اکنون حتی برای تامین ارز مورد نیاز کشور، اجرای پروژه های دارای پیشرفت اندک را متوقف کرده اند.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: به دلیل تحریم های پیشرو واردات برخی تجهیزات و کاتالیست ها را افزایش داده و با مجوز وزیر نفت و دولت بخشی از منابع ارزی را به آن اختصاص داده ایم.
وی تصریح کرد: در صورت وضعیت تحریم‌ها و عدم تامین تجهیزات مورد نیاز امکان دارد فعالیت برخی واحدهای تولیدی متوقف شوند که خسارت سنگینی را به کشور وارد می کند بنابراین باید اقدام به تامین تجهیزات می کردیم.

**علت تفاوت آمار صادرات پتروشیمی با گمرک
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی به تفاوت آمار گمرک با آمار رسمی صادرات پتروشیمی اشاره کرد گفت: بر اساس آمار گمرک، شرکت های پتروشیمی در سال 96 حدود 39 میلیون تن کالا به ارزش 14 و نیم میلیارد دلار صادر کردند در حالی که بر اساس آمار شرکت ملی صنایع پتروشیمی میزان صادرات 22 میلیون تن به ارزش 12 میلیارد دلار بوده است.
مهدوی ابهری یادآور شد: علت اصلی این اختلاف آمار این است که گمرک برخی کالاهایی که توسط غیر پتروشیمی‌ها تولید و صادرات می‌شود مانند ال.پی.جی را در آمار محصولات پتروشیمی ثبت می‌کند.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال ال.پی.جی را شرکت‌های پالایش گاز نیز صادر می‌کنند اما گمرک، آن را جزو عملکرد صادرات پتروشیمی قرار می دهد.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: در 6 ماه گذشته حدود 157 میلیون یورو صادرات به افغانستان و عراق داشته ایم که بر اساس قرارداد، ارزی بابت آن دریافت نمی‌کنیم بلکه تبدیل به ریال می شود، بنابراین از محل صادرات به این 2 کشور ارزی عرضه نمی‌شود.
وی به کارشکنی و رقابت مخرب عربستان با ایران اشاره کرد و گفت: شرکت سابیک عربستان که رقیب ایران به شمار می رود نمایندگانی را سراغ مشتریان پتروشیمی ایران فرستاده و خواستار آن شده است که شرکت های عربستانی را جایگزین شرکت‌های ایرانی کنند.

**افزایش 300 درصدی تقاضای کاذب محصولات پتروشیمی
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی به وضعیت عرضه محصولات در بورس کالا اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون، شرکتهای پتروشیمی باید کف عرضه را برای تامین نیاز داخل رعایت کنند که مازاد آن صادر می شود.
وی به افزایش تقاضای محصولات پتروشیمی در بورس کالا پس از نوسانات نرخ ارز اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال 96 تا 20 شهریور پارسال تقاضای محصولات پتروشیمی 2 میلیون و 622 هزار تومان بود اما در مدت مشابه امسال به 7 میلیون و 704 هزار تومان رسیده که رشد حدود 300 درصدی را نشان می دهد. وی ادامه داد: مگر چه اتفاقی در کشور افتاده که این میزان تقاضا بالا رفته است؟ آیا کارخانه های جدیدی افتتاح شده و یا ظرفیت تولید بالا رفته است؟
مهدوی ابهری اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد که چنین اتفاقی نیفتاده و دلالان اقدام به خرید محصولات از بورس و فروش چند برابری آن در بازار آزاد می کنند.
وی اضافه کرد: پتروشیمی ها حتی برای تامین نیاز داخل از صادرات برخی محصولات مانند پت (ماده اولیه بطری آب معدنی و بسته بندی) خودداری کردند.

** پتروشیمی ها خواهان خروج از بورس نیستند
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه ما مخالف بورس و خروج از این بازار نیستیم گفت: ما خواستار ساماندهی وضعیت عرضه محصولات در بورس کالا هستیم، باید تقاضا در این بازار واقعی شود و قراردادهای بلندمدت به امضا برسد.
مهدوی ابهری با بیان اینکه میزان معاملات در بورس کالا 26 درصد افزایش یافته است، ادامه داد: پارسال در 6 ماه نخست سال یک میلیون و 200 هزار تن کالای پتروشیمی خرید و فروش شد اما امسال به یک میلیون و 500 هزار تن رسیده است.
وی به برخی ادعاها مبنی بر کمبود مواد اولیه پتروشیمی در بازار اشاره کرد و گفت: امسال در بخش های مختلف، سهمیه ها، رعایت شده و حتی در برخی موارد بیشتر از سهمیه در نظر گرفته شده در بورس کالا عرضه کرده‌ایم اما متاسفانه دلالان اقدام به جمع آوری این محصولات می کنند.
مهدوی ابهری گفت: اقداماتی مانند برداشته شدن از سقف معاملات پتروشیمی می‌تواند جلوی فعالیت دلالان را بگیرد.

**مشکلی در تامین اوره کشاورزان نیست
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با انتقاد از رسیدگی نکردن به وضعیت درآمدهای ارزی صنایع مختلف گفت: بر اساس ادعاها بیش از 40 میلیون دلار صادرات داریم که 12 میلیارد یورو از آن به پتروشیمی ها اختصاص دارد، باید مشخص شود که بقیه این ارز صادراتی به کجا رفته و چگونه هزینه شده است.
وی درباره تامین اوره مورد نیاز کود کشاورزی نیز گفت: اکنون هیچ مشکلی در تامین کود اوره وجود ندارد و هر میزان تقاضا که وزارت جهاد کشاورزی تقاضا کرده تامین شده است.

بدون نظر

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.