نگاهی به داروسازی آوه سینا
شرکت داروسازی آوه سینا در  اسفند 1396 توسط هیات پذیرش اوراق بهادار در فرابورس پذیرش و با نماد "داوه" در بازار دوم فرابورس در گروه محصولات دارویی و زیرگروه تولید داروهای شیمیایی و گیاهی در مرداد 1397 درج نماد شده است.
در حال حاضرسرمایه اسمی این شرکت 350 میلیارد ریال می باشد و  در زمینه تولید  انواع قرص و کپسول فعالیت دارد.   .
سهامداران اصلی شرکت شخص حقیقی می باشد.

شرکتهای زیر مجموعه
 1.صنایع شیمیایی دارویی ارسطو  با سرمایه اسمی 50 میلیارد ریال- فعالیت در زمینه تولید مواد اولیه دراو –درصد مالکیت 98 درصد  2. پخش دایا دارو با سرمایه اسمی 30 میلیارد ریال- فعالیت در زمینه فروش و توزیع دارو-درصد مالکیت 24 درصد.
 
تولید و فروش

با توجه به جدول فوق عمکرد شرکت در سال 1396 نسبت به سال 1395 رشد داشته است که تحت تاثیر افزایش میزان فروش و نرخ دارو تحت تاثیر رشد نرخ ارز بوده است.
این شرکت پیشبینی کرده است که در سال 1397  570 میلیارد ریال  درآمد حاصل از فروش داشته باشد. داوه در سه ماهه سال جاری موفق به پوشش 17 درصد از درآمد بودجه شده است. دلیل پوشش کم بودجه به شرح زیر است:
1.        فصلی بودن فروش شرکتهای دراویی
2.        حذف تخفیفات و جایزه فروش به دلیل افزایش قیمت ارز
3.        تاکید هیات مدیره بر فروش به شرکتهای پخش معتبر
4.        حذف محصول پر فروش والستران به دلیل اعلام وجود ناخالصی در مواد اولیه آن که خوشبختانه در حال مرتفع شدن است
 
مواد اولیه:
بخش اصلی بهای تمام شده را مواد اولیه تشکیل داده است مواد اولیه این شرکت شامل ماده موثر دارویی بوده که عمدتا از کشورهای چین و فرانسه و هم چنین شرکت ارسطو( زیر مجموعه) تامین می شود. مواد بسته بندی حدود 26 درصد از مواد اولیه این شرکت را تشکیل می دهد.

  پوشش ریسک
در خصوص پوشش ریسک ارزی باید عنوان نمود که به دلیل اهمیت تامین دارو برای کشور، لذا تامین ارز برای مواد اولیه از تعهدات دولت است و بدون تردید از ارز مبادله ای برای این منظور استفاده خواهد شد. علی رغم نرخ 42000 ریال برای هر دلار توسط دولت، اما طبق اظهارات مقامات دولتی جهت جلوگیری از افزایش قیمت دارو، ارز با همان نرخ قبلی یعنی 38000 ریال برای صنعت دارو تامین خواهد شد.
صنعت دارو در کشور بعد از اجرای طرح سلامت توسط دولت وارد فاز جدیدی شد. افزایش حسابهای دریافتنی در ترازنامه شرکتهای دارویی و افزایش دوره وصول مطالبات گردش عملیات ورود وجه نقد را به شرکتهای تولید کننده با کندی همراه نموده است . شرکتهای دارویی برای جبران کاهش وجه نقد به سیستم بانکی رجوع کردند در نتیجه هزینه مالی شرکتهای دارویی به شدت افزایش یافته است. "داوه" در این مدت با مدیریت درست و استفاده صحیح و بهینه  از منابع تلاش نموده ضمن مدیریت حسابهای دریافتنی و مطالبات، از اخذ تسهیلات بانکی دوری نمایند و درنتیجه هزینه مالی شرکت نسبت به شرکتهای گروه بسیار پایین می باشد.
 
سود خالص:
سود خالص شرکتهای اصلی در سه ماهه منتهی به 31 خرداد 1397 به مبلغ 28 میلیارد ریال بوده که برای سال 1397 براساس بودجه پیشبینی شده مبلغ 194 میلیارد ریال می باشد و به دلایل ذکر شده در بالا تنها 16 درصد از بودجه پوشش داده شده است. در تحلیل عدم تحقق بودجه در مقطع سه ماهه اول توضیحات زیرتوسط شرکت مطرح شده است:

طبق ترازنامه، ارزش موجودی ها معادل 173 میلیارد ریال می باشد که در صورت تبدیل فروش، میزان کسری فروش جبران خواهد گردید. چنانچه موجودی ها را طبق جدول فوق تبدیل به محصول نهایی نماییم ارزش فروش آن معادل 571 میلیارد ریال می باشد که سود عملیاتی حاصل از آن را معادل 359 میلیارد ریال خواهد بود که در صورت مقایسه با بودجه پیشبینی شده چه در سطح فروش و چه در سطح سود، کل مبالغ پیشبینی شده در باقی مانده مدت سال 1397 تحقق خواهد یافت
مطابق بودجه دارو سازی آوه سینا 194 میلیارد ریال سود خالص در سال جاری محقق خواهد کرد که نسبت به سال گذشته رشد 35 درصدی داشته است. سود هر سهم داوه 554 ریال پیشبینی می شود که با قیمت 3300 ریال  سهم با p.e6 واحد عرضه خواهد شد. میانگین p.e(ttm) گروه دارو 9.6 واحد می باشد.

تحلیلگر: آدنا طروسیان
 

بدون نظر

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.