عضو هیات مدیره بانک صادرات ضمن اشاره به مقدار مطالبات این بانک از دولت و روند انجام شده، از زمان اعمال افزایش سرمایه "وبصادر" بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته خبر داد.
 

ارسلان فتحی‌پور با بیان اینکه افزایش سرمایه بانک‌ها از جهت افزایش توان مالی در ارائه تسهیلات امری ضروری است، گفت: کاهش دارایی‌های مازاد و افزایش همزمان سرمایه روندی است که در بانک صادرات دنبال می‌شود و سعی بر این است کار به صورت علمی انجام شود.بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته تا مجمع سال ٩٨ افزایش سرمایه بانک به سرانجام می‌رسد.

وی تجدید ارزیابی دارایی بانک‌ها را آسان‌ترین راه برای افزایش سرمایه اعلام کرد و افزود: بخش قابل توجهی از دارایی بانک‌ها را املاک تشکیل می‌دهد که عمدتاً با توجه به ارزش تمام‌شده تاریخی ثبت‌شده و استهلاک در نظر گرفته‌شده، ارزش دفتری بسیاری از املاک بانک‌ها به صفر نزدیک شده، از این‌رو تجدید ارزیابی دارایی‌ها اولویت مهمی در روند افزایش سرمایه بانک‌ها است که نقش مهمی در بهبود شاخص کفایت سرمایه بانک‌ها نیز خواهد داشت.

این عضو جدید هیات مدیره با تاکید بر اینکه افزایش سرمایه نقدی تنها در صورتی مفید خواهد بود که با کنترل همراه باشد و منابع به ارائه تسهیلات اختصاص پیدا کند،ادامه داد: بانک‌ها نباید از طریق این منابع وارد بنگاهداری شوند، چراکه اقتصاد دچار آسیب شده و این افزایش سرمایه منجر به تورم خواهد شد.وصول مطالبات بانک‌ها هم یک اقدام دفعی و یکباره نیست و باید در یک فرایند مستمر و رو به بهبود صورت پذیرد.

فتحی‌پور درخصوص مطالبات "وبصادر" از دولت گفت: طلب بانک از دولت حدود ٣٢ هزار میلیارد تومان است. ١٥ هزار میلیارد تومان آن حسابرسی شده که مورد تأیید دولت و بانک مرکزی قرار گرفته است. مابقی هم در حال حسابرسی است.مقرر شده میزان ٨.٥ از ١٥ هزار میلیارد تومان اعلام شده با اوراق خزانه تهاتر شود که در این فرایند، پولی جابه‌جا نمی‌شود اما صورت‌های مالی بانک بهبود می‌یابد و کاهش قابل توجه هزینه‌های بانک مهم‌ترین اتفاقی است که از این منظر مشهود خواهد بود.

وی گفت: ٧ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده نیز مربوط به صندوق مؤسسه ثامن است که در آینده نزدیک در جلسه با سران سه قوه به تصویب خواهد رسید که این میزان از مطالبات بانک نیز از میزان اضافه برداشت بانک نزد بانک مرکزی کاسته خواهد شد. البته ٣ هزار میلیارد تومان از این مبلغ در قالب خط اعتباری در اختیار بانک صادرات قرار گرفته و ٤.٣ هزار میلیارد تومان دیگر نیز به زودی در جلسه سران قوا به تصویب خواهد رسید.

 

بدون نظر

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.