«بورس اوراق بهادار» به معني يك بازار متشكل و رسمي سرمايه است كه در آن خريد و فروش سهام شركت‌ها يا اوراق قرضه دولتي يا موسسات معتبر خصوصي، تحت ضوابط و قوانين و مقررات خاصي انجام مي‌شود. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمايت قانون از صاحبان پس‌اندازها و سرمايه‌هاي راكد و الزامات قانوني براي متقاضيان سرمايه است.

بورس اوراق بهادار كه به عنوان نبض اقتصاد كشور مورد توجه تحليل‌گران اقتصادي مي‌باشد، از سويي مركز جمع‌آوري پس‌اندازها و از سوي ديگر، مرجع رسمي و مطمئني، است كه دارندگان پس‌اندازهاي راكد، مي‌توانند محل نسبتاً مناسب و ايمن سرمايه‌گذاري را جستجو كرده و وجوه مازاد خود را براي سرمايه‌گذاري در شركت‌ها به كار انداخته و يا با خريد اوراق‌قرضه دولت‌ها و شركت‌هاي معتبر، از سود معين و تضمين شده‌اي برخوردار شوند.

بازار اوراق بهادار در واقع مكمل بخش بانكي در تأمين نيازهاي مالي بنگاههاي خصوصي و دولتي مي‌باشد. وجود يك بازار اوراق بهادار كه در چارچوب مكانيزم بازار عمل كند مي‌تواند در تخصيص بهينه منابع مالي و كاراتر عمل نمايد.

وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار، فراهم‌آوردن بازاری شفاف و منصفانه برای دادوستد اوراق بهادار پذیرفته شده و همچنین سیستمی مناسب برای نظارت بر جریان دادوستد، عملیات بازار و فعالیت اعضای آن است.

وجه تضمین اولیه

وجه تضمین اولیه حداقل سرمایه لازم است که با هدف کاهش ریسک نکول قرارداد برای انجام معاملات سکه آتی سکه توسط بورس تعیین می‌شود. مبلغ در طول زمان ثابت نبوده و متناسب با تغییر ارزش قراردادهای آتی درحساب هر یک از طرفین تعدیل می‌شود. کارگزاران بورس نیزمی‌توانند با سنجش اعتبار مالی سرمایه‌گذاران، سطح این وجه تضمین را تغییر دهند.

فرابورس

فرابورس ایران یکی از ارکان بازار سرمایه کشور به شمار می‌رود که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار در آبان ماه ۱۳۸۷ به موجب دستورالعمل بازارهای خارج از بورس، ثبت و فعالیت خود را در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۸۸ بطور رسمی آغاز نمود.

فرابورس ایران به منظور توسعه بازارها و ابزارهای مالی و پوشش خلاءهای ناشی از نداشتن دسترسی بخش عمده‌ای از صاحبان صنایع به بازار سرمایه تشکیل شده است. به بیان دیگر، محرومیت طیف وسیعی از بنگاه‌های اقتصادی از تأمین مالی در بازار سرمایه و وابستگی شرکت‌های دولتی یا خصوصی به تأمین مالی از طریق سهامداران عمده یا اخذ تسهیلات از شبکه بانکی منشاء ایجاد این بازار اوراق بهادار جدید به حساب می‌آید.

مزایای سرمایه گذاری در بورس و فرابورس ایران:

بر اساس مقررات، همه مزایای موجود برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، برای اوراق بهادار و سهام شرکت‌های پذیرفته شده در فرابورس ایران نیز وجود دارند. اهم این موارد عبارتند از:

 • تأمین مالی آسان و ارزان
 • افزایش نقد شوندگی سهام
 • بهره‌مندی از معافیت مالیاتی شرکت‌های پذیرفته شده در فرابورس
 • نقل و انتقال سهام به‌صورت آسان- سریع و کم‌ هزینه
 • شفافیت و اعتبار قیمت سهام به واسطه مبادله در فرابورس
 • اطلاع‌ رسانی هماهنگ و عادلانه به سرمایه‌ گذاران بالفعل و بالقوه
 • بهره‌گیری از امکان وثیقه‌گذاری سهام و اخذ ساده‌تر تسهیلات بانکی
 • معرفی شرکت و محصولات به طیف وسیعی از قشرها جامعه و افزایش اعتبار
 • پیش‌ بینی فرآیند ساده خروج از فرابورس
مراحل دریافت کد معاملاتی

مراحل دریافت کد معاملاتی ویژه اشخاص حقیقی:

 1. مراجعه فرد به کارگزاری
 2. ارائه مدارک ذیل:
  • اصل شناسنامه
  • اصل کارت ملی
  • کپی مدرک تحصیلی بالای دیپلم
  • حساب بانکی

  مشتریان آنلاین می‌باید از بانکهای ملت،تجارت و یا سامان حساب بانکی معرفی کنند.

 3. تکمیل فرم مشتریان حقیقی
 4. ارسال کد سهامداری، کد معاملاتی و لینک معاملات آنلاین به ایمیل مشتری
 5. شروع معاملات

مراحل دریافت کد معاملاتی ویژه اشخاص حقوقی:

 1. مراجعه صاحبان امضا به کارگزاری
 2. ارائه مدارک ذیل:
  • نامه درخواست کد سهامداری حقوقی با سربرگ شرکت
  • آگهی تاسیس (روزنامه رسمی)
  • آگهی آخرین تغییرات (روزنامه رسمی)
  • اساسنامه
  • ترکیب سهامداری
  • اصل شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا
  • شناسه ملی شرکت
 3. تکمیل فرم مشتریان حقوقی
 4. تکمیل فرم قرارداد استفاده از خدمات معاملات برخط اوراق بهادار(ویژه مشتریان آنلاین)
 5. ارسال کد سهامداری، کد معاملاتی و لینک معاملات آنلاین به ایمیل مشتری
 6. شروع معاملات

دستورالعمل های مرتبط:

 1. دستورالعمل اجرايي سفارشهاي الکترونيکي اوراق بهادار پذيرفته شده
 2. دستورالعمل اجرايي معاملات برخط اوراق بهادار در بورس

افرادی که قصد ثبت نام غیر حضوری را دارند می توانند با تکمیل فرم آنلاین افتتاح حساب غیر حضوری و مراجعه به یکی از شعب پیشخوان دولت این کار را انجام دهند.

انواع اوراق بهادار

انواع اوراق بهادار

سهام عادی:

نوعی ابزار مالی است که به ارزش اسمی (در ایران ۱۰۰۰ ریال) توسط شرکت منتشر و به فروش می رسد و به دارنده آن حق مالکیت در شرکت را به میزان سرمایه آورده شخص می دهد. در واقع سرمایه شرکت از تعداد سهام عادی که منتشر کرده و به فروش رسانده است تشکیل می شود. به عنوان مثال اگر شرکتی یک میلیون سهام عادی منتشر کند و به قیمت ۱۰۰۰ ریال بفروشد سرمایه آن شرکت یک میلیارد ریال خواهد بود و شخصی که ۱۰۰۰۰ سهم از این شرکت را خریده است به میزان ده میلیون ریال در این شرکت سهیم خواهد بود یا به عبارت دیگر ۱ درصد از شرکت مذکور را مالک خواهد شد. از آنجا که سهام عادی نشانگر مالکیت در شرکت است بنابراین در مجامعی که شرکت برگزار می کند دارای حق رأی برای تصمیم گیری می باشد و هر شخص به ازی هر یک سهام عادی که در اختیار دارد یک حق رآی کسب می کند. همجنین سود سهامداران عادی شرکت پس از پرداخت بهره وام و مالیات و سود سهامداران ممتاز قابل پرداخت خواهد بود.

سهام ممتاز:

در این نوع از اوراق بهادار به دارنده آن نسبت به درآمدها و دارایی های شرکت حق یا ادعای محدود و مشخصی داده می شود و معمولاً زمانی منتشر می شود که هزینه انتشار آن از هزینه انتشار سهام عادی کمتر باشد. سهام ممتاز از سود مشخصی برخوردار است. به عنوان مثال سهام ممتازی که دارای ۲۰ درصد سود و ارزش اسمی ۱۰۰۰ ریال است در پایان سال ۲۰۰ ریال سود دریافت خواهد کرد. سود سهام ممتاز قبل از سود سهامداران عادی پرداخت خواهد شد. از لحاظ پرداخت سود، سهام ممتاز را می توان به دو نوع تقسیم کرد:

1. سهام ممتاز جمع شونده: در این نوع سهام اگر به دلیل زیان کردن شرکت یا هر دلیل دیگری سود سهام ممتاز امسال پرداخت نشود به سود سال بعد اضافه خواهد شد.

2. سهام ممتاز غیر جمع شونده: در این نوع سهام اگر به دلیل زیان کردن شرکت یا هر دلیل دیگری سود سهام ممتاز امسال پرداخت نشود سود آن از بین رفته و به سال بعد اضافه نخواهد شد.

در مواقع ورشکستگی شرکت ادعای دارندگان سهام ممتاز نسبت به دارندگان سهام عادی بر دارایی های شرکت مقدم خواهد بود لیکن نسبت به دارندگان اوراق قرضه منشر شده توسط شرکت موخر می باشد. بنابراین صاحبان سهام ممتاز رسیک کمتری را نسبت به صاحبان سهام عادی متحمل می شوند و بازده کمتری را نیز به دست می آورند.

حق تقدم:

صاحبان سهام عادی علاوه بر دریافت سود سهام و حق رأی دادن، حق دیگری هم دارند که آن را حق‌تقدم خرید سهام می‌نامند.معمولاً در اساسنامه‌ي شرکتها بر اساس حقوق مدنی یا فقه اسلامی قید می شود که در صورت انتشار سهام جدید برای فروش، سهامداران فعلی در خرید آن اولویت دارند. این حق، همه‌ي دارندگان سهام شرکت را که دارای حق رأی بوده و یا ادعایی بر اندوخته‌های شرکت داشته باشند، مجاز می‌نماید تا نسبت به مالکیت در سهام و پذیره‌نویسی آن اقدام نمایند. سهام منتشره قبل از عرضه برای عموم مردم، به سهامداران شرکت عرضه می‌شود.‌ از آنجا که سهامداران شرکت نیز خواهان حفظ حقوق و موقعیت خود در شرکت هستند، انتظار دارند در هنگام افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید از سوی شرکت، نسبت به سایر خریداران اولویت داشته باشند. آنها در استفاده یا صرف‌نظر کردن از این حق، مختار هستند. اما از آنجا که معمولاً قیمت پیشنهادی فروش سهام شرکت، کم‌تر از قیمت بازار سهام است (قیمت پذیره‌نویسی معمولاً حدود 20- 15 درصد زیر قیمت بازار در زمان اعلان حق تقدم تعیین می‌شود)، سهامداران از این حق‌تقدم استفاده می‌کنند. حق‌تقدم‌های ناشی از افزایش سرمایه شرکت‌ها همانند سهام، در بورس قابل معامله است.. در صورتی که سهامدار تمایلی به دریافت سهم جدید نداشته باشد، می‌‌تواند با مراجعه به کارگزار، گواهی‌نامه حق‌تقدم خرید سهم خود را بر پایه قیمت روز بازار، به فروش برساند. حق تقدم‌ها عمر کوتاهی دارند. چنانچه سهامداران در مهلت اعلام شده، اقدام به پذیره نویسی نکنند یا از فروش گواهی حق‌تقدم صرف‌نظر کنند، شرکت پس از اتمام دوره پذیره‌نویسی، گواهی‌های مذبور را در بورس اوراق بهادار در معرض فروش قرار می‌دهد و مبلغ حاصل از فروش را پس از کسر ارزش اسمی و هزینه‌های مربوط، به حساب سهامدار واریز می‌کند. طبق عرف یا مقررات، سهامداران به‌طور مساوی مستحق دریافت سهام می‌‌باشند.

شرکت‌ها از این منابع مالی برای اجرای یک پروژه جدید یا بازپرداخت بدهی‌های جاری استفاده می‌کنند. انتشار حق تقدم به معنی عرضه سهام عادی جدید به سهامداران موجود است تا آنها بتوانند به اندازه درصد مالکیت خود، سهام جدید را به قیمت معین و در مهلت تعیین شده پذیره نویسی نمایند. هدف از اعطای حق‌تقدم، در ابتدا حفظ کنترل سهامداران موجود بر ادارة شرکت و همچنین حفظ حقوق آنها در مقابل کاهش بهای سهام در نتیجه انتشار سهام جدید است. اگر شرکتی به سهامداران خود حق‌تقدم خرید سهام بدهد، آنان می‌توانند درصد مالکیت خود را در شرکت حفظ کنند.

انواع حق تقدم:

به طور کلی سه نوع حق تقدم وجود دارد:.

1. حق تقدم برای خرید سهام عادی جدید(اضافی): رایج‌ترین شکل حق تقدم، از نوع حق خرید سهام عادی جدید است. از دیدگاه بلاک این‌گونه سهام عادی که به نسبت مالکیت برای سهامداران فروخته می‌شود، معادل با سهام جایزه است.

2. حق تقدم برای خرید اوراق بهادار قابل تبدیل به سهام: حق تقدم برای خرید اوراق قرضه و هر نوع اوراق بهادار (غیر از سهام عادی)قابل تبدیل به سهام عادی نوعی دیگر از حق تقدم است که شرکت‌ها می‌توانند منتشر کنند.

3. حق تقدم برای خرید سایر اوراق بهادار یا دارایی‌ها: این حق تقدم‌ها برای خرید قرضه، سهام ممتاز، سهام شرکتهای فرعی و غیره، با تقسیم سود یا توزیع سرمایه در مقایسه با حق تقدم‌ برای خرید سهام عادی ارتباط نزدیک‌تری دارد.

معایب عرضه حق تقدم:

تکمیل فرایند عرضه حق تقدم، زمان‌بر و طولانی است.

1. عرضه حق تقدم ممکن است باعث رقیق شدن بیشترEPS و سود نقدی در مقایسه با عرضه عمومی نقدی شود.

2. عدم اطلاع سهامداران و ناتوانی مالی آنها در پذیره‌نویسی حق تقدم به زیان آنها تمام می‌شود. لذا این موضوع، وفاداری گروه سهامدارن دارای حاشیه باریکی از کنترل شرکت را کاهش می‌دهد.

3. پس از اعمال حق تقدم‌ها و بعد از چند ماه، اوراق سهام به دست سهامداران می‌رسد و لذا سهامداران امکان فروش آن را تا چند ماه آینده نخواهد داشت که این وضعیت، قدرت نقدینگی سهام حاصل از عرضه حق تقدم را ضعیف کرده و به تأخیر می‌اندازد.

4. شرکت‌ها ادعا می‌کنند که اگر محدودیت رعایت حق تقدم در کار نباشد، می‌توانند از طریق عرضه عمومی به سرمایه‌گذاران، سرمایه خود را سریع‌تر افزایش دهند تا از طریق انتشار حق تقدم.

5. اگر سرمایه‌گذاران بزرگ و عمده برای خرید سهام به قیمتی بیش از قیمت پذیره‌نویسی مایل باشند، عرضه حق تقدم، چنین فرصتی را از دست شرکت خارج می‌کند. زیرا سهام جدید بایستی با قیمت پذیره‌نویسی به سهامداران معینی عرضه شود.

اوراق قرضه:

اوراق قرضه نوعی از اوراق بهادار یا سندی هستند که طی آن فروشنده یا صادر کننده اوراق به خریدار بدهکار می شود و دارای سررسیدی است که مبلغ آن در موعد سررسید به خریدار پرداخت می گردد.

بعبارت دیگر اوراق قرضه اسنادی هستند که بموجب آن صادر کننده متعهد میشود مبالغ معینی را در فواصل زمانی از پیش تعین شده به عنوان بهره و در زمان سررسید اصل مبلغ اوراق قرضه را به خریدار بپردازد.

پس اوراق قرضه یا بدهی هم سود آن از قبل مشخص است هم زمان پرداخت سود و هم زمان سررسید آن.

از نظر سررسید، اوراق قرضه به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند.

سررسید اوراق کوتاه مدت بین یک تا پنج سال، سررسید اوراق میان مدت بین پنج تا ده سال و سررسید اوراق بلند مدت معمولاً بیش از ده سال است.

اوراق قرضه اوراقی هستند که معمولا از طرف دولت منتشر و ضمانت میشود یا چون پرداخت اصل و فرع این اوراق توسط دولت تعهد و ضمانت شده است، آن‌ها را بدون خطر محسوب کرده، و سرمایه‌گذار با اطمینان کامل می‌تواند سرمایه‌گذاری کند.مانند اوراق خزانه، اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه شهرداری‌ها.

پس میتوان گفت اوراق قرضه از ریسک سرمایه گذاری بسیار پایین یا بی خطری برخوردار است.

اوراق قرضه را از نظر سررسید می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

1. اوراق قرضه با سررسید مشخص که این متداولترین نوع اوراق قرضه است و فقط یک تاریخ سررسید دارد.

2. اوراق قرضة سریالی که تاریخ‌های سررسید متفاوت برای آن در نظر گرفته می‌شود. برای مثال، تاریخ سررسید یک ورقه قرضه با سررسید مشخص 20 ساله که در سال 1995 منتشر شده است، سال 2015 است. اما همان ورقه قرضه اگر به صورت سریالی باشد، ممکن است 20 تاریخ سررسید سالانه از 1996 تا 2015 داشته باشد. در هر یک از این سررسیدها، نسبتی از مبلغ ورقه قرضه پرداخت می‌شود. سررسید عاملی برای تمایز بین سند و ورقه قرضه نیز هست. به‌طور معمول سند قرضه با سررسید دو تا ده ساله منتشر می‌شود درحالی‌که سررسید ورقة قرضه بیش از 10 سال است.

ویژگی‌های اوراق قرضه به شرح زیر است:

1. دارندة اوراق قرضه در واقع بستانکار شرکت است. او به عنوان بستانکار، حق دریافت اصل مبلغ اسمی و بهرة آن را دارد و حقوق وی در سند قرارداد تعیین شده است. دارندة اوراق قرضه هیچ نوع مالکیتی در شرکت ندارد و چیزی (از بابت سود سهم که به سهامداران پرداخت می‌شود) دریافت نمی‌کند.

2. اوراق قرضه دارای سررسید مشخص هستند. برخی از اوراق در یک مقطع معین زمانی سررسید می‌شوند و برخی دیگر به تدریج سررسید می‌شوند.

3. معمولاً اوراق قرضه دارای ارزش اسمی مشخص هستند.

4. اگر ناشر اوراق قرضه ورشکست شود دارندگان اوراق قرضه در دریافت اصل و فرع سرمایه خود بر صاحبان سهام حق‌تقدم دارند. اگر شرکتی چند نوع اوراق قرضه منتشر کند، ترتیب اولویت آن‌ها در قراردادهای مربوط، قید می‌شود.

5. بعضی از شرکت‌ها برای ایجاد جذابیت و انگیزة بیشتر در سرمایه‌گذاران اقدام به انتشار اوراق قرضه با وثیقه می‌کنند. مثلاً ممکن است شرکت، زمین یا ساختمان خود را وثیقه اوراق قرضه قرار دهد. هر چند شرکت‌های مشهور و معتبر معمولاً اوراق قرضه بدون وثیقه منتشر می‌کنند.

6. به طور کلی دارندگان اوراق قرضه در زمینة تصمیم‌گیری شرکت حق‌رأی ندارند، هر چند ممکن است که دارندگان انواع خاصی از اوراق قرضه در مواردی از تصمیم‌گیری‌های شرکت (مثل انتشار و فروش اوراق قرضه‌های دیگر یا در موارد ادغام شرکت در شرکت‌های دیگر) حق رأی داشته باشند. البته، اگر شرکتی شرایط مندرج در قرارداد اوراق قرضه را رعایت نکند، دارندگان اوراق قرضه می‌توانند بر بسیاری از فعالیت‌های شرکت اعمال قدرت کنند.

7. اگر اوراق قرضه در قالب عرضة خصوصی به خریدار فروخته شود، فقط ناشر و خریدار، طرف‌های قرارداد هستند. ولی اگر اوراق قرضه به طور عمومی به تعدادی زیادی از خریداران فروخته شود، غیر از طرف‌های قرارداد شخص دیگری نیز به عنوان امین به نمایندگی از دارندگان اوراق قرضه بر اجرای تعهدات شرکت نظارت می‌کند.

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت نوعی از اوراق بهادار هستند که اصولا" جهت اجرای پروژها به فروش میرسد.یعنی درست مانند اوراق قرضه دارای یک مبلغ اسمی و تاریخ سررسید و سود علی الحساب و قطعی هستند.بازپرداخت اصل پول و سود قطعی آن با توجه به مدت و میزان سرمایه گذاری در تاریخ سررسید و بهره ی علی الحساب در مقاطع مشخص شده پرداخت میشود.

چنانچه سود طرح، کمتر از سود علی‌الحساب پرداخت شده باشد یا طرح زیان‌ده باشد، دستگاه صادرکننده اوراق مسؤول آن است و سود علی‌الحساب پرداخت شده، قابل تعدیل یا استرداد نیست. صادرکنندگان اوراق، متعهد پرداخت سود علی‌الحساب در مواعد مقرر و بازپرداخت اصل مبلغ اوراق در سررسید و سود قطعی آن در فاصلة زمانی پنج ماه بعد از سررسید هستند.

این تعهدات، در مورد اوراق مشارکت طرح‌های عمرانی اعم از آن که دولت و یا یکی از دستگاه‌های اجرایی مجری آن باشند توسط دولت تعهد و تضمین می‌شود و در مورد اوراق مشارکت منتشر شده توسط دستگاه‌های عمومی (به استثنای طرح‌های عمرانی) یا خصوصی، شخص حقوقی دیگری با عنوان ضامن، تعهدات ناشر را تضمین می‌کند. در مورد اوراق مشارکت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این بانک پرداخت اصل و سودهای متعلقه را در سررسیدهای مقرر، از طریق بانک‌های عامل تضمین می‌کند.

صکوک

اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود.

تمایزی که میان این دو تعریف از صکوک وجود دارد، اساسی و مهم است، چرا که با تاکید بر این تفاوت، هدف از به کارگیری صکوک به عنوان ابزاری جدید در بانکداری اسلامی، تقلید از اوراق قرضه مبتنی بر بهره در بانکداری معمول نیست، بلکه ایجاد ابزاری ابتکاری است که منطبق بر قوانین شریعت اسلام باشد.

صکوک به عنوان اوراق بهادار با پشتوانه مالی تعریف می‌شود که باید خود دارای ارزش باشد و نمی‌تواند براساس فعالیت‌های سفته بازی و سوداگرانه و در واقع فعالیت‌هایی که بدون خلق ارزش و کار صورت می‌گیرند، سودآوری داشته باشد. اوراق بهادار صکوک منابع مالی را با پشتوانه ترازنامه و دارایی‌های فیزیکی شرکت‌های خاص جذب می‌کنند.

انواع صکوک

استفاده از لفظ صکوک جهت ابزارهای مالی اسلامی برای نخستین بار در سال 2002 در جلسه فقهی بانک توسعه اسلامی پیشنهاد شد.

بعد از آن سازمان حسابداری و حسابرسی نهادهای مالی اسلامی اقدام به معرفی انواع صکوک نمود که عبارتند از:

1. صکوک مالکیت دارایی‌هایی که در آینده ساخته می‌شود

2. صکوک مالکیت منافع دارایی‌های موجود

3. صکوک مالکیت منافع دارایی‌‌هایی که در آینده ساخته می‌شود

4. صکوک صلم

5. صکوک استصناع

6. صکوک مرابحه

7. صکوک مشارکت

8. صکوک مضاربه

9. صکوک نماینده سرمایه‌گذاری

10. صکوک مزارعه

11. صکوک مساقات

12. صکوک ارائه خدمات

13. صکوک حق‌الامتیاز

کارمزدهای معاملات اوراق بهادار

کارمزدهای مصوب سازمان برای معاملات اوراق بهادار به شرح جداول زیر می باشد

نام خرید سقف فروش سقف
کارمزد کارگزاری 0,004 200,000,000 0,004 200,000,000
شرکت بورس 0,00032 160,000,000 0,00048 240,000,000
سپرده گذاری 0,00012 160,000,000 0,00018 240,000,000
سازمان بورس 0,00032 80,000,000 0,00048 120,000,000
فناوری بورس 0,00012 80,000,000 0,00018 120,000,000
مالیات 0 0 0,005 0
جمع کل 0,00486   0,01029  
نام خرید سقف فروش سقف
کارمزد کارگزاری 0,004 200,000,000 0,004 200,000,000
شرکت فرابورس 0,00032 160,000,000 0,00048 240,000,000
سپرده گذاری 0,0001 160,000,000 0,00015 240,000,000
سازمان بورس 0,00020 80,000,000 0,00030 120,000,000
فناوری بورس 0,00010 120,000,000 0,00015 180,000,000
مالیات 0 0 0,005 0
جمع کل 0,00474   0,01011  
نام خرید سقف فروش سقف
کارمزد کارگزاری 0,00063 126,000,000 0,00063 126,000,000
شرکت فرابورس 0,00096 2,000,000 0,000144 3,000,000
سپرده گذاری 0 80,000,000 0 120,000,000
سازمان بورس 0 80,000,000 0 120,000,000
فناوری بورس 0 120,000,000 0 180,000,000
مالیات 0 0 0 0
جمع کل 0,00726   0,00774  
نام خرید سقف فروش سقف
کارمزد کارگزاری 0,004 100,000,000 0,0015 100,000,000
شرکت بورس 0,0004 80,000,000 0,0004 120,000,000
سپرده گذاری 0,0004 80,000,000 0,0004 120,000,000
سازمان بورس 0,0002 80,000,000 0,0002 120,000,000
فناوری بورس 0 80,000,000 0 120,000,000
مالیات 0 0 0 0
جمع کل 0,005   0,0025